Komunikacja miejsca w Bordeaux

ODDAJMY W TWOJE RĘCE PRAKTYCZNY PRZEWODNIK PO BORDEAUX - GDZIE I JAK ZAKUPIĆ BILET NA TRANSPORT PUBLICZNY ORAZ JAK ŁATWO ODNALEŹĆ I PRZEMIESZCZAĆ SIĘ W MIEŚCIE


KOMUNIKACJA MIEJSKA W BORDEAUX

Transport w Bordeaux - gdzie kupić i za ile


Jeden bilet załatwia wszystko. Dzięki niemu masz dostęp do trzech linii tramwajowych, niezliczonej ilości autobusów oraz promów pływających po Garonnie. Jednoprzejazdowy kosztuje w chwili obecnej 1€70 - można z niego korzystać przez godzinę od pierwszego skasowania w kasowniku, przesiadki są jak najbardziej dozwolone, trzeba jednak pamiętać o ponownym skasowaniu biletu! 
Karnet na dziesięć przejazdów kosztuje 12€90, zaś na pięć przejazdów to wydatek rzędu 6€70.
TBM (transport publiczny metropolii Bordeaux) ma również parkingi na obrzeżach miasta, gdzie możesz zaparkować samochód, a następnie dostać się do centrum publicznymi środkami transportu. W ten sposób zmniejsza się liczba samochodów w ścisłym centrum, powietrze jest czystsze, a miasto nieco bardziej ciche. Całodniowe miejsce parkingowe oraz bilet (w jedną i drugą stronę dla każdej osoby podróżującej autem) to 4€50 od osoby. 

Wszystkie te bilety można kupić w automatach znajdujących się na każdym przystanku tramwajowym (wyjątkiem jest przystanek Place de la Bourse, linia C), a także w biurach TBM znajdujących się w następujących agencjach:

  • Quinconces (przystanek "Quinconces" linii B oraz C)
  • Gambetta (przystanek "Gambetta" linii B)
  • Arts et Métiers (przystanek "Arts et Métiers" linii B)
  • Modalis Gare Saint Jean (przystanek "Gare Saint Jean" linii C)
  • Buttinière (przystanek "Buttinière" linii A)
TBM oferuje również możliwość wypożyczenia rowerów, osobiście uważamy jednak, że jeśli nie masz abonamentu rocznego to po prostu się nie opłaca, choć przemiło jest zwiedzić Bordeaux na rowerze! Kaucja wynosi 200, pierwsze pół godziny jest darmowe. Zazwyczaj pocieszamy ludzi faktem, że z tramwajów też jest świetny widok, a latem jest klimatyzacja! 

Na stronie internetowej infotbm.com znajdziesz wszystkie dodatkowe informacje. Strona jest dostępna w trzech językach - francuskim, angielskim oraz hiszpańskim.Najczęściej używane linie tramwajowe

W chwili obecnej Bordeaux liczy sobie trzy linie tramwajowe - A, B i C. Czwarta linia D jest w budowie, ma zostać oddana do serwisu w przyszłym roku - wtedy zrobię update.
Wszystkie trzy tramwaje przejeżdżają przez ścisłe centrum miasta, przecinając się w kilku strategicznych punktach, gdzie zawsze jest masa ludzi - warto się na to przygotować. Mówmy to z doświadczenia, wielokrotnie musiałyśmy odczekać dwa-trzy tramwaje, żeby móc wejść, gdyż tłok w miejscach przesiadek jest okropny! Kilka szczegołów o tych trzech liniach:

  • Linia A łączy oba nadbrzeża miasta, dzięki niej trafisz prosto pod katedrę Saint Andre, zajedziesz nią do biblioteki czy szpitala Pellegrin. Po drodze jest też kilka sal koncertowych - KrakatoaLe Rocher de Palmer czy też stadion Chaban-Delmas
  • Linia B jest świętością studentów! To nią właśnie dojedziesz do miasteczka uniwersyteckiego w Talance i Pessac, przejedziesz nią przez centrum zaliczając po drodze świetne bary i wylądujesz w porcie, gdzie można poimprezować na iBoat lub wskoczyć do Centrum Wina!
  • Linia C to głównie dworzec kolejowykonserwatorium muzyczne i stadion Matmut Atlantique, choć niebawem będzie to druga linia przecinająca Garonnę! 

Turystyczna (i nie tylko) atrakcja


Po naszej rzece kursuje również kilka promów VCub, głównie pomiędzy Stalingradem (prawy brzeg Garonny, tuż przy Pont de Pierre) i Quinconces. Dalej można popłynąć do hangarów przy lewym brzegu, gdzie znajdziesz kilkanaście fajnych butików i Starbucksa dla hipsterów; kolejnym przystankiem jest wspomniane już wyżej Centrum Wina, ostatnim miejscem do którego dobija ten prom jest ponton w Lormont, skąd można zobaczyć z baaardzo bliska most Aquitaine, lub jak lubimy go nazywać - bordoski Golden Gate Bridge! Podróż takim promem to cena zwykłego biletu autobusowego, ale za to jakie widoki! Zdecydowanie polecamy! 
Choć bordoska komunikacja miejska nie zawsze jest na medal, to jednak zdecydowana większość ludzi twierdzi, że po tym mieście najlepiej przemieszczać się właśnie z jej pomocą. Miejsca parkingowe w ścisłym centrum są niesamowicie drogie, nie zawsze się takowe znajdzie. A Bordeaux oferuje tyle możliwości - autobusy, tramwaje, rowery, promy... Wszystko w zasięgu ręki! 

Szykujesz się do zwiedzania Bordeaux? Nie wahaj się do nas odezwać jeśli masz jakieś pytanie natury organizacyjnej - postaramy się odpowiedzieć szybko i wyczerpująco!