Czarny czwartek we Francji - o reformie emerytalnej

by - 13:26


Kiedy cały świat podniecał się na myśl o black friday, a blogerki i instagramerki pokazywały wam haule z sieciówek cała Francja szykowała się do czarnego czwartku. I powiem wam szczerze, że nie było wtedy wesoło. Dzisiaj postaram się wam przybliżyć nastroje panujące we Francji od kilku-kilkunastu tygodni, dlaczego ciągle słyszycie o strajkach i o co chodzi z tą reformą emerytalną. Podkreślę raz jeszcze, że postaram się - sama nie rozumiem wszystkiego do końca, dlatego jeśli możecie sprecyzować moje dane - sekcja komentarzy jest dla was. A więc nie przedłużając zacznijmy wyjaśnienia! 
Problematyczna reforma emerytalna E. Macrona


Przygotowywana jest wielka reforma emerytalna zapowiadana już w kampanii prezydenckiej przez Emanuela Macrona. Rząd pragnie wprowadzić nowy, uniwersalny system, w którym to emerytura będzie obliczana punktowo, niezależnie od kategorii zawodowych. 

Obecnie emerytury są obliczane na podstawie średniego rocznego wynagrodzenia otrzymywanego przez każdego pracownika w ciągu jego najlepszych 25 lat kariery zawodowej, które to mnoży się przez tak zwaną stopę likwidacyjną, która może się różnić dla każdego w zależności od ilości przepracowanych trymestrów. Rząd chce zmienić ten system i wprowadzić coś nieco bardziej uniwersalnego. Emerytura nie będzie już zależna od ilości przepracowanych trymestrów, a od ilości punktów, jaką każdy z pracowników uzbiera w czasie trwania swojej kariery. 

W momencie przejścia na emeryturę liczba punktów będzie mnożona przez stopę likwidacyjną, której wartość również będzie mogła się różnić - tym razem jednak warunki ustalania tej stopy nie są jeszcze jasne. Diabeł tkwi w szczegółach


W chwili obecnej we Francji istnieją systemy specjalne dla wybranych kategorii zawodowych. Jest ich 42, wliczają się w nie pracownicy kolei (SNCF), komunikacji miejskiej metropolii Paryża (RATP), sektora energetycznego (EDF, GDF) czy też wojskowi, marynarze oraz posłowie i senatorowie. Reforma ta ma na celu ujednolicenie systemu emerytalnego i zmniejszenie przywilejów tych wybranych grup. Co oczywiście nie spodobało się kolejarzom i RATPowcom, którzy to jako pierwsi rzucili się w wir strajkowania. Trzeba przyznać, że państwo bez kolei, samolotów i komunikacji miejskiej jest nieźle sparaliżowane. W czarny czwartek z Bordeaux do Paryża kursował tylko jeden TGV na dziesięć przewidzianych, a pociągi TER, czyli ekspresowego transportu regionalnego w ogóle nie kursowały w naszym regionie. Dodatkowo 40 linii autobusowych metropolii Bordeaux było wyłączonych z ruchu, a tramwaje kursowały z częstotliwością jednego co 15 minut. Dodając do tego manifestacje i blokadę miasta - tak, można było to nazwać paraliżem. Dlatego nie jestem w stanie sobie wyobrazić sytuacji panującej wtedy w Paryżu czy innym większym mieście. 

Poszkodowane tą reformą mogą być również kobiety, które to zdecydują się na życie rodzinne, wychowywanie dzieci i rezygnację z kariery zawodowej. 


Jednak jedną z większych obaw Francuzów jest zwiększenie wieku emerytalnego. I choć Emanuel Macron obiecał (i słowa dotrzymał), że nie podniesie wieku emerytalnego, który w chwili obecnej jest ustalony na 62 lata, tak jednak reforma ta sugeruje, że im dłużej będzie się pracować tym wyższą emeryturę można będzie uzyskać. 
Faktyczny problem we Francji…


...jest taki, że tak naprawdę mało Francuzów rozumie do końca tę reformę. Z iloma ludźmi już nie rozmawiałam na ten temat pragnąc poszerzyć swoją wiedzę i zrozumieć punkt widzenia innych, nasza dyskusja najczęściej kończyła się na zdaniu: “wiesz, ja sam tego wszystkiego nie rozumiem” bądź: “nie ma co się burzyć, dostaniemy i tak to co nam zaserwują”. Jest to dosyć przykre, gdyż w mediach jest o tej reformie dosyć głośno i którąkolwiek stronę się nie spojrzy można o niej przeczytać czy usłyszeć. Problemem jest nie reforma, a forma w jakiej się ją przedstawia. Przynajmniej takie jest właśnie moje odczucie. Co wy o tym sądzicie? Czy faktycznie jest powód do oburzenia, strajków i paraliżu kraju? Czy też może emerytura przyznawana punktowo wydaje się być sprawiedliwym rozwiązaniem? You May Also Like

0 komentarze

Dziękujmy za odwiedziny i każdy komentarz! Choć opcja anonimowego pozostawiania komentarzy jest włączona prosimy ładnie abyś jednak zostawił jakiś podpis - milej się wtedy dyskutuje!
Komentarze zawierające reklamę czy też linki bądź obrażające nas/innych komentujących będą usuwane.

Pozdrawiamy!