Za murami

by - 10:15

Bardzo lubię spacerować po starym mieście, oglądać budynki, nowe kąty, codzienność ludzi. Podczas kolejnego z takich spacerów zaczęłam się zastanawiać dlaczego niemal w każdej uliczce można znaleźć zamurowane okna, dlaczego ktoś zdecydował się ograniczyć naturalne światło w swoich pokojach? Postanowiłam więc dowiedzieć się nieco więcej na ten temat, a dzisiaj pragnę podzielić się z wami tą wiedzą! Jeśli więc ciekawi was ten temat - zapraszam do lektury! 


To na wpół zamurowane okno znajdziecie na placu Gambetta, na przeciwko budynku, który niegdyś gościł Virgin
©krln.s
Jak wykiwać podatki?


W większości przypadków okna zostały zamurowane, żeby zmniejszyć kwotę tak zwanego podatku od okien (fr. impôt sur les fenêtres). Słyszeliście kiedyś o tym? Ten sposób podatkowania znany był już w czasach Imperuim Rzymskiego, zaś we Francji został pierwszy raz zaaplikowany w 1798 roku i trwał do 1926 roku! Jakby nie było - nie było to wcale takie głupie, łatwiej było wprowadzić podatek od okien niż od metrażu mieszkania. W końcu łatwiej jest policzyć okna niż mierzyć pokoje, prawda? 


rue Pere Louis de Jabrun
©krln.s
rue Duffour Dubergier
©krln.sEstetyka przede wszystkim


Jak możecie sobie wyobrazić unikanie płacenia wysokich podatków to nie jedyny powód do murowania okien. Wielu właścicielom nieruchomości zależało tak po prostu na… symetrii i estetyce. W wielu przypadkach jest używana technika “trompe l’œil”, gdzie istnieje konstrukcja okna, ale samo okno jest na przykład namalowane! Wszystko to żeby budynek z zewnątrz był estetyczny, miał zachowaną symetrię. Jest jeszcze jednen, bardziej prozaiczny powód - niektóre okna mogły zostać zamurowane z powodów konstrukcyjnych (zapadanie się budyku) lub po prostu z powodu zbyt dużego nasłonecznienia! 


atelier plastyczne, rue du Hâ
©krln.s
rue de Cheverus
©krln.s
Gdzie szukać?

Większość okien-widm znajdziecie na rogach budynków lub po bokach. Fasady są symetryczne, murowanie czegokolwiek z przodu zniszczyłoby tę bardzo pożądaną estetykę. A gdzie konkretnie w Bordeaux? No cóż… wystarczy iść i mieć oczy szeroko otwarte! Niektóre są naprawdę bardzo ciekawe! 


rue Castillon
©krln.sMam nadzieję, że podobał się wam ten mały spacer po Bordeaux!
Do zobaczenia w kolejnym tekście, 

Karolina ~

You May Also Like

0 komentarze

Dziękujmy za odwiedziny i każdy komentarz! Choć opcja anonimowego pozostawiania komentarzy jest włączona prosimy ładnie abyś jednak zostawił jakiś podpis - milej się wtedy dyskutuje!
Komentarze zawierające reklamę czy też linki bądź obrażające nas/innych komentujących będą usuwane.

Pozdrawiamy!