Muzea warte zwiedzenia!

by - 10:30


Bordeaux i wiele innych francuskich miast oferuje w pierwsze niedziele miesiąca darmowy wstęp do muzeów. Jest to genialna okazja, żeby zapoznać się z wieloma ciekawymi wystawami i poszerzyć nieco swoje horyzonty. W dzisiejszym tekście odkryjesz bordoskie muzea, które uczestniczą w tej akcji! 
Słowem wstępu - sześć muzeów w Bordeaux otwiera swoje drzwi w pierwsze niedziele miesiąca, żeby spragnieni kultury ludzie mogli za darmo nacieszyć swoje oczy i nakarmić umysł. Jest więc Muzeum Historii Naturalnej (fr. musée d'Historie naturelle), była baza okrętów podwodnych (Base sous-marine) czy też największe chyba w mieście - muzeum Akwitanii (musée d'Aquitaine). Oprócz tego na liście darmowych muzeów znajdziesz również miejsca poświęcone sztuce - CAPC, musée d'art contemporain, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej; Muzeum Sztuk Pięknych (musée des Beaux-Arts) oraz Muzeum Designu i Sztuki Dekoracji (musée des Arts décoratifs et du Design). Co warto zobaczyć w każdym z nich? 


Nieco historii


W Muzeum Akwitanii jest rewelacyjna wystawa poświęcona historii miasta. Byłam tam już chyba trzy czy cztery razy, za każdym razem wychodziłam pełna zachwytu i bogatsza o nowe informacje i ciekawostki. Będąc tam dowiecie się co znajdowało się na Place de la Bourse zanim pojawiła się tam fontanna Trois Grâces - co więcej zobaczycie pozostałości tego co tam wcześniej stało. Ciekawskich i tych, którzy do Bordeaux jeszcze nie zawitali zapraszam do tego tekstu na blogu, gdzie nieco konkretniej opisuję ten monument. Ale koniecznie zaglądnij też do muzeum! 
Dowiesz się nieco o pozycji portu Bordeaux w niechlubnych czasach handlu niewolnikami, zobaczysz na własne oczy w jakich kondycjach ci ludzie zostali wywożeni do Ameryki i nie tylko. W kolejnych galeriach zobaczysz jak wyglądało życie w Bordeaux i we Francji przez kolejne dziesięciolecia - jak rozbudowywało się miasto, jak wyglądała codzienność tutaj. 
Wystawę kończy sala z wielkim ekranem, gdzie wyświetlany jest film, a właściwie kilka filmów pokazujących ewolucję miasta. Od orędzia de Gaulle po oficjalne udostępnienie pierwszych tramwajów w 2003 roku


A to tylko niewielka część tego co tam znajdziesz! W tej chwili możesz tam podziwiać odrestaurowany cenotaf samego Michel de Montaigne, jednego z trzech M Bordeaux (o trzech M miasta pisałam w tym tekście, do którego serdecznie Cię odsyłam!). Zaś do drugiego grudnia jest również wystawa o życiu i pracy, podróżach Jacka Londona, amerykańskiego pisarza, którego przygodami możnaby obdzielić spokojnie kilka osób. W byłej bazie okrętów podwodnych znajdziesz wiele wystaw fotografów czy współczesnych artystów. Trzeba przyznać, że zawsze jestem bardziej pod wrażeniem miejsca niż wystaw, które się tam znajdują, no ale cóż... każdy ma swoje gusta! W każdym razie naprawdę warto się tam wybrać. Wszystkie wystawy jakie się tam znajdują i jakie się pojawią znajdziesz pod tym linkiem, który odsyła Cię do Facebooka bazy. Muzeum Historii Naturalnej to jedno z nieliczych muzeów w Bordeaux, w którym jeszcze nie byłam, więc niestety nie będę mogła Ci go polecić i opisać jak zrobiłam to z muzeum Akwitanii. I niestety póki co - nikt nie może go zwiedzić, gdyż prace renowacyjne, które miały zakończyć się w 2018 roku zostały bardzo poważnie opóźnione przez majowe burze, jakie przeszły przez Bordeaux. Otwarcie jest przewidziane na 2019, wtedy na pewno się wybiorę i zapewne poświęcę temu muzeum cały tekst tutaj na blogu. A więc stay tuned! Sztuka sztuce nierówna!


Wśród tych wszystkich wspaniałych miejsc są trzy muzea poświęcone sztuce. Osobiście moim ulubionym pozostanie Muzeum Designu i Sztuki Dekoracyjnej, wszystko zapewne przez moją mamę, która uwielbia porcelanę, a jej mieszkanie wręcz pływa w porcelanowych ozdobach i naczyniach. To muzeum to tak naprawdę dworek położony kilka kroków od urzędu miasta, w uroczej uliczce w okolicach placu Gambetta. Drewniana droga przyjemnie skrzypi pod nogami, a każde pomieszczenie, każdy pokój jest umeblowany i udekorowany ze smakiem. Z tym tak zwanym francuskim szykiem. 
Ale to nie wszystko! Przecież nie zachwyciłabym się nim tylko z tego powodu, tym bardziej, że francuski przepych nie jest dla mnie. Muzeum to to tak naprawdę dwa budynki. Dworek i... i byłe więzienie, które aktywnie działało pomiędzy 1886 i 1964 rokiem. Żeby zebrać fundusze aby odnowić właśnie ten budynek aż do stycznia 2019 roku możesz oglądnąć kolekcję zdjęć ukazujących ukryte piękno budynków przemysłowych. CAPC, czyli Muzeum Sztuki Nowoczesnej znajduje się w starym magazynie pamiętającym jeszcze czasy kolonialne. Posiada ono jedną z najbardziej bogatych kolekcji we Francji - stała wystawa liczy ponad tysiąc dwieście dzieł! Przez cały rok oferuje najróżniejsze tymczasowe wystawy oraz wernisaże, a także zwiedzanie z wykwaliwikowanym przewodnikiem i kursy dla dzieci.
Sztuka nowoczesna nie jest moją domeną, więc jeszcze nie miałam okazji tam wstąpić i zobaczyć to wszystko na własne oczy. Ale kto wie, może w pierwszą grudniową niedzielę się skuszę? Zupełnie jak poprzednie miejsce, Muzeum Sztuk Pięknych nie było mi jeszcze po drodze. Byłam w wielu innych muzeach, byłam także w Galerii Sztuk Pięknych (naprzeciwko muzeum) na rewelacyjnej wystawie poświęconej Francisco de Goya, ale jeszcze do serca sztuki i malarstwa nie dotarłam. A szkoda wielka! Jednak teraz mam motywację, żeby tam iść i opisać Ci tutaj wszystko na blogu! Tak więc daj znać w komentarzu które z dwóch ostatnich miejsc wolałbyś zobaczyć poprzez moje oczy. Tak jak mówiłam na samym początku - te sześć muzeów oferują darmowy wstęp w pierwsze niedziele każdego miesiąca. Czy warto się wybrać? Absolutnie tak! To coś jak noc muzeów, tylko częściej i zdecydowanie mniej tłocznie. Jeśli chcesz w spokoju pokontemplować sztukę lub poznać historię - to idealny czas dla Ciebie!

A co w innych miejscach na świecie? Moje koleżanki z portalu Polki na Obczyźnie mają wiele do powiedzenia, dlatego polecę Ci kilka świetnych tekstów!
Na sam początek polecam Ci teksty jakie znajdziesz na blogach Gabi i Natalii - o muzeach w Szwecji, Austrii i nie tylko poczytasz na blogu Gabi&the new direction; zaś soczystą dawkę Azji dostaniesz na blogu Biały Mały Tajfun! Koniecznie tam wpadnij, bo dziewczyny pięknie piszą! Ciekawi Cię czym jest Illuminarium? To oznacza, że czas zaglądnąć do Auslanderki z Szwajcarii! A o nieco kontrowersyjnym muzeum ku czci wodza poczytasz u Danuty, w Gruzji okiem nieobiektywnymKtóre najbardziej przypadło Ci do gustu?
Lubisz bardziej sztukę nowoczesną czy dzieła renesansu? 
Widzimy się już niebawem w kolejnym tekście,
Karolina


You May Also Like

2 komentarze

  1. Czy ja dobrze rozumiem, że w Muzeum Łodzi Podwodnych nie ma wystawy o łodziach podwodnych????

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Głównie są tam wystawy fotografii i szeroko pojętej sztuki nowoczesnej! Jeszcze nie trafiłam tam na wystawę o łodziach podwodnych :) Ale zaraz obok powstaje Muzeum Morskie - kto wie, może tam będzie coś o okrętach!

      Usuń

Dziękujmy za odwiedziny i każdy komentarz! Choć opcja anonimowego pozostawiania komentarzy jest włączona prosimy ładnie abyś jednak zostawił jakiś podpis - milej się wtedy dyskutuje!
Komentarze zawierające reklamę czy też linki bądź obrażające nas/innych komentujących będą usuwane.

Pozdrawiamy!