Chartrons, dzielnica wina

by - 13:40


Położona nad lewym brzegiem Garonny, usytuowana pomiędzy wielkim placem Quinconces i Jardin Public wspaniała dzielnica Chartrons ma wiele do opowiedzenia. Słynąca przez wiele dziesięcioleci z handlu winem i bycia najbardziej prestiżową dzielnicą miasta, dzisiaj opływa w antykwariuszy, muzea i wszelakiego rodzaju kawiarenki, bistro czy restauracje.
Historia Chartrons

Dzielnica ta zawdzięcza swoją nazwę zakonowi Kartuzów (fr. Chartreux), który to osiadł się w Bordeaux w 1377 roku. Chartrons błyskawicznie stało się stolicą wina, położone blisko idealne tereny na winnice ściągnęły w te okolice Anglików, Holendrów czy też Niemców. Dzięki bogatym kupcom, którzy inwestowali w to miejsce i przede wszystkim w swoje winnice, Chartrons umocniło pozycję Bordeaux na rynku i tak też XVIII wiek był świadkiem triumfu Księżycowego Portu nad innymi francuskimi portami pod względem handlu, głównie winem. Warto to podkreślić, gdyż Bordeaux jest również zapisane na kartach historii jako drugi największy port we Francji pod względem handlu niewolnikami. Tak, potęga Chartrons i innych dzielnic miasta to również cierpienie innych ludzi. 


Elita Chartrons stawała się coraz to bardziej potężna i wpływowa, wielu z ówczesnych inwestorów czy kupców byli również politykami, którzy wpływali na rozwój Bordeaux. Dzielnica wina szybko stała się dzielnicą burżuazji i nawet teraz, w XXI wieku jest przez wielu nazywana quartier bobo.

W tej chwili Chartrons to miejsce antykwariuszy, istne zagłębie rzemieślników i artystów. Prawdziwym centrum tej dzielnicy jest kościół Saint Louis, imponująca konstrukcja, która zewsząd otoczona jest kamienicami. Ulica Notre-Dame jest symbolem tego miejsca, skupia chyba największą ilość rzemieślników i artystów.


Kilka miejsc, które warto zobaczyć


Kościół Saint Louis


Jeden z najpiękniejszych kościołów w jakich byłam, naprawdę! Jest on dziełem architekta Charles-Louis Bruna, a jego budowa zakończyła się w 1880 roku. Jest to typowa neogotycka budowa, z wieloma pięknymi detalami. Każdy z ołtarzy wykonanych przez Bernarda Jabourina i Wiktora Lambineta zachwyca dbałością o najmniejszy szczegół. Chrzcielnica wykonana z marmuru karryjskiego również jest imponująca. Warto zaznaczyć, że z tego samego typu marmuru jest wykonana Pietà watykańska. 
Kościół świętego Ludwika jest wyjątkowy jeszcze pod jednym względem - znajdują się w nim największe organy Nowej Akwitanii. Są naprawdę imponujące, chociaż wcale nie najpiękniejsze, osobiście mam kilka innych swoich faworytów. 

Pamiętam doskonale pierwszy raz, kiedy odkryłam ten kościół - nieśmiało weszłam do środka, było dosyć ciemno i bardzo cicho. Kiedy nacieszyłam już oczy, postanowiłam się zbliżyć do ołtarza, żeby ujrzeć konkretne detale. Wtedy się zorientowałam, że nie jestem tutaj sama… W pierwszej ławce spał jakiś starszy mężczyzna. Niestety nie mam zdjęć ze środka, gdyż trwa w tej chwili tam remont!


Rue Notre-DameUlica Notre Dame to siedemset metrów uroczych sklepików, antykwariatów i kawiarenek. Niech zdjęcia mówią same za siebie! Akurat trafiłam na jedną z najbardziej wyczekiwanych imprez w tej dzielnicy - fête du vin nouveau et de la brocante! Pachnie tam wtedy grzanym winem i pieczonymi kasztanami, a na każdym rogu ulicy gra jakiś zespół. Pięknie tam wtedy!

Musee du Vin 

W bardzo starym budynku, gdyż jego budowa datowana jest na 1720 rok, znajduje się Muzeum Wina i Handlu. W piwnicach znajdziesz ślady wielopokoleniowej tradycji i historię słynnych apelacji z Bordeaux. 
Osobiście jeszcze nie miałam okazji się tam udać, ale już w tej chwili tworzę sobie listę rzeczy do zrobienia w 2019 roku i coś czuję, że wizyta w tym muzeum będzie pozycją obowiązkową! Odsyłam Cię do strony internetowej tego miejsca, gdzie znajdziesz taryfy i prosto zarezerwujesz sobie miejsca. 

CAPC & temple protestant


O muzeum sztuki nowoczesnej, czyli CAPC rozpisałam się już w tym tekście, do którego serdecznie Cię odsyłam! Ale koniecznie chcę wspomnieć jeszcze o świątyni protestanckiej, która znajduje się tuż niedaleko. 


Jakiś czas temu pisałam tutaj na blogu o świetnej wycieczce jaką proponuje biuro turystyczne Bordeaux - wycieczkę śladami religii. Miałam wtedy okazję wejść do wielu miejsc kultu, w tym i do świątyni protestanckiej, która znajduje się na ulicy du Hâ. Zaś ten budynek, który jest położony na samym początku ulicy Notre Dame jest w tej chwili… magazynem wyżej wymienionego muzeum. Przechowywane są tam materiały sceniczne i wszelakie rzeczy, które są używane do instalacji wystaw tymczasowych. Warto również zaznaczyć, że w 1975 roku, świątynia ta została wpisana na listę Monument historique, jako cenny budynek dla dziedzictwa kulturowego Francji. 


Jardin PublicOh, Jardin Public! Jeden z pierwszych parków, do którego skierowałam swoje kroki. Ma on około dziesięciu hektarów i jest on ogrodem w stylu angielskim. Znajdziesz w nim wiele cichych kątów, otwarte przestrzenie, dotrzesz również do muzeum historii naturalnej (w tej chwili jest ono zamknięte). Gdzie tylko spojrzysz możesz być pewien, że będą do Ciebie mrugać statuy i popiersia zasłużonych ludzi. W okresie letnim pojawia się tam również teatr Guignol Guérin - rodzina ta od sześciu pokoleń zabawia najmłodszych uroczymi marionetkami! 


Niech te zdjęcia mówią same za siebie! Jesień w Jardin Public jest najpiękniejsza! 


Mam nadzieję, że wycieczka ta się wam spodobała i zainspirowała was do spaceru po tej pięknej dzielnicy. Chartrons jest piękne o każdej porze roku, dlatego niezależnie od pory waszego pobytu myślę, że naprawdę warto się tam udać. W razie pytań - nie wahajcie się ze mną skontaktować - mailowo lub tutaj, w komentarzach!
You May Also Like

1 komentarze