Dzwonnica Bordeaux

by - 13:14


La Grosse Cloche to jedna pięciu głównych bram Bordeaux i jest najstarszą z nich! Niedaleko znajduje się Porte Cailhau, powstała w XV wieku, zaś trzy pozostałe powstały w XVIII wieku. Ale dzisiaj porozmawiamy o Wielkim Dzwonie, który był częścią murów obronnych i pamięta czasy średniowiecza!

Zanim przejdziemy dalej trzeba zaznaczyć, że kiedy mówi się 'Grosse Cloche' ma się na myśli całą dzwonnicę, a nie tylko wielki dzwon wiszący nad zegarem.

Kiedy już sobie to wyjaśniliśmy mogę zacząć swój historyczny wywód. A jest o czym mówić, wierz mi! Dzwonnica - w przeciwności na przykład do Porte Dijeaux, Porte d'Aquitaine czy Porte de Bourgogne - była nieodłączną częścią murów chroniących miasto. Na jej szczycie znajduje się wiatromierz w kształcie lwa bądź leoparda. Jest to zapewne pozostałość po rządach brytyjczyków na francuskich ziemiach. Lwy nadal są tu wszechobecne.
Pomówmy teraz nieco o dzwonie, tym wielkim, majestatycznym dzwonie, który od kilku miesięcy rozbrzmiewa w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, równo w południe. Wcześniej jego dzownienie można było usłyszeć zaledwie sześć razy do roku: pierwszego stycznia, pierwszego i ósmego maja, czternastego lipca, dwudziestego ósmego sierpnia (wyzwolenie Bordeaux) oraz jedenastego listopada.

Dzwon ten ma swoje imię - Armande-Louise - i jest... szóstym dzwonem, który wisi w tej starej dzwonnicy.Dzwon, który obecnie widzimy powstał w 1775 roku, dzwoni w dźwięku F i waży ponad siedem ton! Jest na nim wyryty między innymi napis: « J'annonce les jours, j'appelle aux armes, j'indique les heures, je chasse l'orage, je signale les fêtes, je porte secours aux incendies », czyli: "Obwieszczam dni, krzyczę 'do broni', wskazuję godziny, przeganiam burze, obwieszczam święta i ostrzegam przed ogniem".


Ostatnie kilka ciekawostek na temat tej jakże wspaniałej dzwonnicy! Możesz ją zwiedzić, w tym i zobaczyć mechanizm tego ogromnego zegara. Zaś najciekawszą sprawą dla mnie jest fakt, iż Grosse Cloche była... więzieniem! Kiedy będziesz mieć okazję ją zwiedzić zwróć uwagę na mury, które nadal noszą na sobie ślady ostatnich więźniów...


La Grosse Cloche znajduje się w centrum miasta, ciężko ją przegapić i jest naprawdę warta zachodu! Niedaleko znajduje się dzielnica Saint Michel i bazylika o tej samej nazwie. Zaś w kamienicy obok jest ukryty kościół Sainte Eloi, o którym zapewne niebawem opowiem. You May Also Like

0 komentarze