Historia Bordeaux - La grosse cloche

13:14

Wszystko o Francji i Bordeaux, atrakcje i zabytki

Brakowało Ci tej serii? Mam nadzieję, że ten wpis Cię zadowoli, dzisiaj porozmawiamy o wspaniałej budowli jaką jest la Grosse Cloche. Musisz wiedzieć, że jest ona jedną z pięciu głównych bram Bordeaux i jest najstarszą z nich! Niedaleko znajduje się Porte Cailhau, powstała w XV wieku, zaś trzy pozostałe powstały w XVIII wieku. Ale dzisiaj porozmawiamy o Wielkim Dzwonie, który był częścią murów obronnych i pamięta czasy średniowiecza!


Zanim przejdziemy dalej trzeba zaznaczyć, że kiedy mówi się 'Grosse Cloche' ma się na myśli całą dzwonnicę, a nie tylko wielki dzwon wiszący nad zegarem.
Kiedy już sobie to wyjaśniliśmy mogę zacząć swój historyczny wywód. A jest o czym mówić, wierz mi! Dzwonnica - w przeciwności na przykład do Porte Dijeaux, Porte d'Aquitaine czy Porte de Bourgogne (o nich już niebawem!) - była nieodłączną częścią murów chroniących miasto. Na jej szczycie znajduje się wiatromierz w kształcie lwa bądź leoparda. Jest to zapewne pozostałość po rządach brytyjczyków na francuskich ziemiach. Lwy nadal są tu wszechobecne.
| La Grosse Cloche | źródło: bordeaux-tourisme.com |
Pomówmy teraz nieco o dzwonie, tym wielkim, majestatycznym dzwonie, który od kilku miesięcy rozbrzmiewa w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, równo w południe. Wcześniej jego dzownienie można było usłyszeć zaledwie sześć razy do roku: pierwszego stycznia, pierwszego i ósmego maja, czternastego lipca, dwudziestego ósmego sierpnia (wyzwolenie Bordeaux) oraz jedenastego listopada.
Dzwon ten ma swoje imię - Armande-Louise - i jest... szóstym dzwonem, który wisi w tej starej dzwonnicy.
La Grosse Cloche | źródło: bordeaux-tourisme.com |
Dzwon, który obecnie widzimy powstał w 1775 roku, dzwoni w dźwięku F i waży ponad siedem ton! Jest na nim wyryty między innymi napis: « J'annonce les jours, j'appelle aux armes, j'indique les heures, je chasse l'orage, je signale les fêtes, je porte secours aux incendies », czyli: "Obwieszczam dni, krzyczę 'do broni', wskazuję godziny, przeganiam burze, obwieszczam święta i ostrzegam przed ogniem". Ostatnie kilka ciekawostek na temat tej jakże wspaniałej dzwonnicy! Możesz ją zwiedzić, w tym i zobaczyć mechanizm tego ogromnego zegara. Zaś najciekawszą sprawą dla mnie jest fakt, iż Grosse Cloche była... więzieniem! Kiedy będziesz mieć okazję ją zwiedzić zwróć uwagę na mury, które nadal noszą na sobie ślady ostatnich więźniów...Mam nadzieję, że Ci się spodobało! Daj znać jeśli chciałbyś wiedzieć o tym miejscu nieco więcej lub jeśli po prostu masz inne pytania - postaram się odpowiedzieć!


La série "L'histoire de Bordeaux" est une série d'articles consacrés qu'à la ville de Bordeaux, à son passé. Je présente ici des monuments historiques et des endroits qui vraiment valent le coup d'être visités ! Aujourd'hui je te montre la Grosse Cloche, l'une des portes de Bordeaux.

You Might Also Like

0 komentarze

Dziękujmy za odwiedziny i każdy komentarz! Choć opcja anonimowego pozostawiania komentarzy jest włączona prosimy ładnie abyś jednak zostawił jakiś podpis - milej się wtedy dyskutuje!
Komentarze zawierające reklamę czy też linki bądź obrażające nas/innych komentujących będą usuwane.

Pozdrawiamy!

Polub nas na Facebooku!