Co kryje się pod L, ES i S?

by - 10:51

Wybór odpowiedniego liceum jest niezwykle ważny. To jedna z pierwszych decyzji, które wpływają na nasze dalsze życie. Dzisiaj przedstawię wam trzy profile w liceum ogólnokształcącym tutaj, we Francji. Po czterech latach college (odpowiednik polskiego gimnazjum), po pierwszym poważnym egzaminie (brevet) nadchodzi czas decyzji o przyszłości. W 99% przypadków już sami nauczyciele polecają  licea i profile jakie mogą uczniów zainteresować. UWAGA: tekst ten opublikowany w 2016 roku nie jest już aktualny. Rok szkolny 2019/2020 to pierwszy rok z nową reformą licealną, o której napisałam tekst tutaj (link). 
Historia liceów we Francji


Licea wprowadzono za czasów Napoleona i początkowo były przeznaczone jedynie dla młodych mężczyzn, by stworzyć 'elitę narodową'. Ciekawszych odsyłam do artykułu Wikipedii. Licea dla dziewcząt są późniejszym wymysłem. 

W chwili obecnej licea podzielone są na trzy grupy: 


____________________ ● ogólnokształcące

____________________ ● technologiczne

____________________ ● profesjonalne


Dzisiaj zajmiemy się tym pierwszym. Pierwsza klasa liceum zarówno dla sekcji ogólnokształcącej jak i technologicznej ma ten sam program nauczania. Oczywiście zależności od konkretnego profilu kładzie się nieco większy nacisk na dane przedmioty. Plusem jest jednak fakt, że gdybyś jednak stwierdził, że dany profil nie jest dla Ciebie - możesz zmienić klasę po zakończeniu pierwszego roku beż żadnych konsekwencji. Wiem, bo przerabiałam to na własnej skórze! Pragnęłam iść do S i kontynuować na profilu S SVT, po pierwszym roku stwierdziłam, że to jednak nie dla mnie i z sekcji ogólnokztałcącej trafiłam do liceum technologicznego. 


Co oznaczają te skróty? 


W sekcji ogólnokształcącej mamy trzy profile, wybiera się je po pierwszej klasie i kontynuuje przez kolejne dwa lata edukacji:


____________________ ● L : litertura

____________________ ● ES: ekonomia i nauki socjalne

____________________ ● S: nauki ścisłe, przy czym do wyboru jest:


_______________________________ ● S SVT, czyli nauki biologiczne i przyrodnicze

_______________________________ ● S SI, czyli nauki inżynieryjne


Jak mawiała moja nauczycielka biologii jeszcze z czasów mojej przygody z S: S SVT kształci biologów, zaś S SI ludzi, którzy będą robić potem sekatory. W klasie terminalnej (maturalnej) dobiera się kolejne opcje do swojego profilu. Są to opcje fakultatywne, mogące jednak znacząco pomóc w podniesieniu średniej, która to zaś (wraz z opinią wystawioną przez nauczycieli) pomaga dostać się do wymarzonej szkoły wyższej. 


Tak więc do serii L mamy:____________________ ●trzy języki obce (LV1 i LV2 są obowiązkowe w obu seriach - ___________________ogólnokształcącej i technologicznej)

____________________ ● języki starożytne

____________________ ● sztuka (teatr, muzyka, historia sztuki...)

____________________ ● matematyka


Seria ES oferuje: ____________________ ● matematyka

____________________ ● nauki ekonomiczne

____________________ ● nauki socjalne i wstęp do polityki


Zaś w serii S są to:____________________ ● matematyka

____________________ ● nauki inżynieryjne

____________________ ● biologia 

____________________ ● fizyka-chemia Na samym końcu każdej serii czeka egzamin dojrzałości. Obowiązkowymi egzaminami we wszystkich seriach są egzaminy z francuskiego (pisemne i ustne), filozofia, języki obce, historia i geografia oraz wychowanie fizyczne. 


Cała reszta jest zależna od sekcji, w jakiej się jest. Dalsza nauka jest uwarunkowana ocenami maturalnymi i opinią nauczycieli. Można kontunyować na uniwersytecie, w szkołach wyższych (inżynieria, chemia) lub na dwuletnich studiach (DUT, BTS). Wszystko zależy od tego co chce się robić w późniejszym życiu. 


Wydaje się być to skomplikowane, jednak łatwo się w to wkręcić. Niebawem opiszę jak wyglądało to w moim przypadku, gdyż obrałam inny kierunek, z którego jestem bardzo zadowolona. 


You May Also Like

2 komentarze

  1. Dokladnie tak! Alé zapomnialas o Grandes ecoles i prépas.... Pozdrowienia!

    OdpowiedzUsuń

Dziękujmy za odwiedziny i każdy komentarz! Choć opcja anonimowego pozostawiania komentarzy jest włączona prosimy ładnie abyś jednak zostawił jakiś podpis - milej się wtedy dyskutuje!
Komentarze zawierające reklamę czy też linki bądź obrażające nas/innych komentujących będą usuwane.

Pozdrawiamy!