Edukacji ciąg dalszy!

by - 09:17


O tym jak wygląda BTS już pisałam w tym wpisie. Jako, że zaczynam właśnie drugi rok pozwolę sobie opowiedzieć nieco więcej na tem temat. W końcu edukacja to podstawa w obecnym świecie, nie ma nawet co myśleć o funkcjonowaniu bez matury czy innego dyplomu.
Moja specjalizacja jest dosyć specyficzna. W tym roku miała miejsce jej reforma i rocznik 2016/17 nie nosi już nazwy "BTS chimiste" lecz "métiers de la chimie" co oznacza zawody powiązane z chemią. Główną różnicą między starym a nowym programem jest praktycznie usunięcie zajęć z fizyki. Tak więc zapomnijcie o skomplikowanej termodynamice czy fizyce optycznej! 
Nowy BTS został także skrócony o zajęcia z inżynierii procesowej, czyli innymi słowy chemii na dużą skalę. Raz w tygodniu mamy zajęcia z inżynierii procesowej w praktyce. Nasze laboratorium zamienia się w fragment fabryki i produkujemy chemikalia na nieco większą skalę niż to co robimy w klasycznym, małym laboratorium. Przykład? Zamiast kilku gramów uzyskanych po wielu godzinach syntezy, oczyszczania, a potem analiz możemy otrzymać kilka kilogramów produktu. Niebawem (już za parę tygodni) zajmę się produkcją wodorowinianu potasu, osadu powstającego w procesie fermentacji wina czy też składnika proszku do pieczenia. 

Reaktor używany do syntez na dużą skalę. Na zdjęciu wydaje się być mały, ale to całkiem spore cielę.

Nowością w tym roku jest dział "formulacja", gdzie przyszli technicy chemii będą mogli kontynuować naukę/karierę tworząc 'nowe' związki chemiczne bądź ulepszać formuły starszych. Jest to niezwykle ciekawy i interesujący dział. Na zajęciach praktycznych z formulacji nowy rocznik dostał karnety laboratoryjne, w których muszą regularnie notować postęp ich reakcji, aspekt otrzymanego produktu itp. Prowadzenie takiego zeszytu nie jest łatwe na samym początku, trzeba wpaść w rytm, ale potem idzie już z górki.

Nowy BTS wiąże się również z nowościami na egzaminie końcowym. Pod tym względem czuję się lekko pokrzywdzona, no ale cóż - taką cenę się płaci będąc ostatnim rocznikiem pod skrzydłem starego programu. Różnice przedstawiam Wam w tej oto tabelce:

Przedmiot
Wartość oceny w skali całego egzaminu (nowy BTS)
Wartość oceny w skali całego egzaminu (stary BTS)
Czas trwania egzaminu (nowy BTS)
Czas trwania egzaminu (stary BTS)
Matematyka
2*
3
2 godziny
2 godziny
Fizyka

3

2 godziny
Chemia (część pisemna)

7

4 godziny
Chemia (część praktyczna)

7

6 godzin
Inżynieria procesowa (część pisemna)

3

3 godziny
Inżynieria procesowa (część praktyczna)

4

4 godziny
Analiza-synteza-formulacja (część pisemna)
4

?

Analiza-synteza-formulacja (część praktyczna)
4 egzaminy x 4*

?

Projekt naukowy
3

cały rok

Język francuski (część pisemna)
2
4
?
4 godziny
Język angielski (część pisemna)
2*
2
30 minut
30 minut
Język angielski (część ustna)
2*
2*
30 minut
30 minut
Język obcy 3 (opcjonalny)
?
1
?
20minut
Raport ze stażu + prezentacja
5
2
30 minut
30 minut

Przedmioty oznaczone gwiazdką oznaczają tak zwany CCF, czyli dosłownie tłumacząc "kontrola podczas szkolenia". Są to egzaminy przeprowadzone w ciągu roku szkolnego, a nie tak jak zwykło się to robić - pod koniec. W moim BTS jedynym przedmiotem z tak fantastycznym rozwiązaniem jest język angielski, sami widzicie, że nowy BTS ma duuużo lepiej. 

Po zdanym egzaminie większość studentów kontynuuje naukę jeszcze przez rok, na dostosowanym do jego potrzeb licencjacie PRO (6 miesięcy nauki, 6 miesięcy pracy), po czym idzie do pracy (ok. 60%). Pozostałe 40% absolwentów wybiera się na studia wyższe, szkoły inżynieryjne i kontynuują naukę co najmniej do stopnia inżyniera bądź doktora. BTS jest niezwykle intensywnym czasem i bardzo poważnym dyplomem, cieszącym się sporym zainteresowaniem potencjalnych pracodawców. Uważam, że zdecydowanie się na te studia to chyba najlepsza decyzja, jaką podjęłam w życiu. 

Nie mam pojęcia czy istnieje polski odpowiednik tego dyplomu, wiem, że już w UK miałam problemy z wytłumaczeniem co to konkretnie jest. Jednak ludzie, z którymi pracowałam byli bardzo zadowoleni z moich kompetencji i możliwości, a wszystko to zaledwie po pierwszym roku BTS. Zobaczymy co przyniesie nam ten! 
You May Also Like

6 komentarze

 1. Dla Mnie jesteś mega, studiowanie chemi czy fizyki to dla mnie czarna magia. Powodzenia

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się z komentarzem poprzedniczki. Jesteś wielka, że ogarniasz to wszystko i na dodatek w językach obcych! Powodzenia również w tym roku :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje pięknie! Po ośmiu latach raczej miałabym problemy z nauką w języku polskim :)

   Usuń
 3. Kiedyś nawet miałam ciągoty chemiczne - tym bardziej podziwiam. Powodzenia! :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękujmy za odwiedziny i każdy komentarz! Choć opcja anonimowego pozostawiania komentarzy jest włączona prosimy ładnie abyś jednak zostawił jakiś podpis - milej się wtedy dyskutuje!
Komentarze zawierające reklamę czy też linki bądź obrażające nas/innych komentujących będą usuwane.

Pozdrawiamy!