Historia Bordeaux - Cimetière de la Chartreuse

19:04Najstarszy i największy cmentarz w Bordeaux i okolicach, gdzie chowani byli wielcy a pamięć o nich jest wieczna. Moja nekromania i ogromne pragnienie, by ożywić tych ludzi aby opowiedzieli swoje historie zawsze się zwiększa kiedy tam idę. Zafascynowana niezwykłym pięknem tego cichego miejsca pragnę je Wam pokazać w całej swej ogromnej okazałości.
Jest to najstarszy i największy cmentarz Bordeaux, pierwsze groby pojawiły się tam już pod koniec osiemnastego wieku. Powstał on na miejscu ogrodu zakonu Kartuzów. Musicie jeszcze wiedzieć, że dzielnica w której znajduje się ten cmentarz była niegdyś bagniskiem. To właśnie Kartuzi osuszyli to miejsce pod ich klasztor, (z którego dzisiaj pozostała jednynie brama wejściowa) i ogrody. Są tu pochowane znakomite osoby, które miałyby co do opowiadania gdyby je tak ożywić na jeden wieczór. Uwielbiam spacery po tych dwudziestu siedmiu hektarach kwater i nierzadko spotykam tam turystów, którzy z równie wielkim zafascynowaniem oglądają te istne dzieła sztuki. Jedna z bocznych alejek, jak możecie zauważyć większość grobowców jest odnowiona. Aleja główna, która wychodzi wprost na kościół św. Bruno , założyciela zakonu kartuzów. (pierwszy kościół w stylu barokowym w Bordeaux)Grobowce w formie piramid są na tym cmentarzu na porządku dziennym.
Pomnik ku pamięci Henri Fonfrède, bordolejskiego oratora, ekonomisty i dziennikarza
Oto jeden z najwspalnialszych grobów na tym cmentarzu. Został tu pochowany J. Catherineau, kapitan statku. Jego epitafium głosi:


Dzięki nauce i odwadze marynarz długo może stawiać czoło najgorzym sztormom na oceanie; jest jednak skała, o którą musi się fatalnie rozbić - śmierć.Często można tu trafić na polskie nazwiska.Czy warto tu przyjść? Jak najbardziej tak! Nie wszyscy zdają sobie sprawę jak historyczne jest to miejsce, jak piękne historie można wyczytać z kamiennych nagrobków. To idealne miejsce do kontemplacji i rozmyślań - jest niezwykle blisko centrum miasta, jednak wszechobecna cisza zmusza do zwolnienia rytmu i pozwala na chwilę oddechu od pędzącej rzeczywistości. 

FacebookInstagramVSCO


You Might Also Like

0 komentarze

Dziękujmy za odwiedziny i każdy komentarz! Choć opcja anonimowego pozostawiania komentarzy jest włączona prosimy ładnie abyś jednak zostawił jakiś podpis - milej się wtedy dyskutuje!
Komentarze zawierające reklamę czy też linki bądź obrażające nas/innych komentujących będą usuwane.

Pozdrawiamy!

Polub nas na Facebooku!