Historia Bordeaux - Pont de Pierre

12:32Pierwszy w Bordeaux, wybudowany w czasach Napoleona, stojący po dziś dzień. Kamienny most jest niemal symbolem miasta, był pierwszym połączeniem lewego, historycznego brzegu z prawym, gdzie rozwinęła się industrialna część miasta. W dzisiejszym odkrywaniu historycznych miejsc w Bordeaux poznamy kiedy dokładnie i jak został wybudowany, dlaczego stał się przeszkodą i co oznaczają jego łuki.


Kamienny most, nazywany również mostem Napoleona, jest pierwszym mostem, który zastał wybudowany w Bordeaux, łącząc tym samym historyczny, lewy brzeg z prawym. Aż do dzisiaj jest niezwykle ważnym miejscem pozwalającym na błyskawiczne dotarcie z dzielnicy Saint Michel do Bastide.Usytułowany w samym sercu miasta przeżył już niejedną przygodę. Można przejechać po nim samochodem, rowerem czy tramwajem lub po prostu przejść się podziwiając piękno prawego brzegu. 


Wybudowanie go nie było proste - samo Bordeaux jest położone na bagniskach, rzeka ma kolor gliny, a klimat niekoniecznie sprzyjał pracom. Kamienny most jest dziełem Claude'a Deschamps. Wybudowany ku chwale Napoleona ma siedemnaście łuków, po jednym na każdą literę imienia cesarza: Napoleon Bonaparte; a rozciąga się na niemal 500 metrów (486.68 m według niektórych źródeł). Został zainaugrowany po dziesięciu latach pracy w 1822 roku (kiedy Napoleon nie był już cesarzem).
Długo krytykowany most - był za wąski - miał być zastąpiony innym, wybudowanym dokładnie w tym samym miejscu po zburzeniu. Zaczęto nawet prace nad projektami nowego, lepszego i szerszego mostu... Został uratowany przez WWII, która uniemożliwiła wcielenie w życie projektów, jednakże został on poszerzony.  


Do tej pory jest krytykowany - łuki są niskie i większe statki czy okręty wojenne nie mogą wpłynąć poza Bordeaux. Mieszkańcy Tuluzy, wybaczcie nam! Jednakże oprócz małych bark dla turystów jest jeszcze jedna, która przepływa pod mostem Napoleona i dla której w 2004 roku dno zostało pogłębione - barka transportująca części do Airbusa A380. 
Plotki głoszą, że rozpoczną się prace mające na celu wzmocnienie konstrukcji mostu, gdyż ten powoli się osuwa. 

Pont de pierre - 1907
Obecnie w Bordeaux jest pięć mostów (szósty pojawi się już niebawem), jednak Kamienny most jest zdecydowanie najpiękniejszym! Spacer po nim jest jak przygoda, widoki są niesamowite, a on sam - choć filary puste - ma piękną duszę i historię. 

FacebookInstagramVSCOYou Might Also Like

1 komentarze

  1. Piękny most !

    Pozdrawiam również z Francji ;)
    http://justynas3l.blogspot.fr/

    OdpowiedzUsuń

Dziękujmy za odwiedziny i każdy komentarz! Choć opcja anonimowego pozostawiania komentarzy jest włączona prosimy ładnie abyś jednak zostawił jakiś podpis - milej się wtedy dyskutuje!
Komentarze zawierające reklamę czy też linki bądź obrażające nas/innych komentujących będą usuwane.

Pozdrawiamy!

Polub nas na Facebooku!