Historia Bordeaux - wstęp

09:35Bordeaux. Miasto trzech M, Księżycowy Port, Mały Paryż… Miasto o wielu obliczach, naznaczone przez historię, jedno z najpiękniejszych miast Francji. Bogate w różnoraką kulturę, magiczne, tajemnicze i jednocześnie przyjazne ludziom; proste i skomplikowane, życie w nim jest jak jazda kolejką, nigdy nie wiadomo na co się trafi za kolejnym zakrętem. Zabiorę Was w podróż po Bordeaux!


Na sam początek jednak – lekcja historii.


Cofnijmy się w czasie, kiedy to Bordeaux było małą aczkolwiek bardzo dynamicznie rozwijającą się wsią zwaną Burdigala na zachodnim krańcu wielkiego cesarstwa Rzymskiego. Swoją nazwę wzięło od dwóch słów: „gala” od ludzi zamieszkujących te tereny – Galów; oraz „burdin”, co z baskijskiego można przełożyć na „żelazo”. W I wieku naszej ery Bordeaux słynęło ze swoich kowalów. 

Miasto to położone w specyficznym miejscu zaznało wielu najazdów, w około III wieku naszej ery mieszkańcy zostali wręcz zmuszeni do schowania się za murami i tak aż do XIII wieku! Wzniesione mury wraz z łukiem tworzonym przez Garonnę wyglądały z lotu ptaka jak siepr Księżyca, stąd popularny do dziś przydomek miasta – Księżycowy Port. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale Bordeaux i okolice należało do korony brytyjskiej przez trzy wieki. Stało się to po ślubie Alienor d'Aquitaine z Henrykiem II. Ich małżeństwo nie należało do najszczęśliwszych, król Anglii zdradzał swoją żonę. Alienor (Eleonora) powróciła na akwitański dwór, który pod jej rządami przeżył istny renesans. Wtedy to najbardziej rozwinęła się sztuka, poezja i muzyka. Zmarła w 1204 roku. Jako ciekawostkę mogę dodać, że była ona matką króla Ryszarda I Lwie Serce. 

W 1337 roku wybuchła Wojna Stuletnia (która rzeczywiście trwała 116 lat), która „uwolniła” Bordeaux spod brytyjskiej korony. Bitwa, która zwróciła Bordeaux Francji i jednocześnie zakończyła wojnę miała miejsce w 1453 roku w Castillon. Prawda jest jednak taka, że miasto nie prosperowało tak dobrze pod rządami francuskimi jak miało to miejsce za czasów angielskich. Złota era Bordeaux nastała z chwilą wypłynięcia pierwszego statku do Afryki. Handel trójkątny stał się niezwykle popularnym w Europie sposobem zarobienia pieniędzy. Księżycowy Port był trzecim portem we Francji pod względem ilości statków wyruszających po niewolników. Więcej o tej ciemnej plamie na karcie historii tego miasta w kolejnych postach, tymczasem pozwolę sobie Was zaprosić na wizytę do Muzeum Akwitanii (Musee d'Aquitaine) na wspaniałą i niezwykle bogatą wystawę o handlu trójkątnym jaki miał miejsce w tym regionie. W tym samym czasie powstało wiele cudów architektury, jak na przykład Teatr Wielki, Ogrody Publiczne… 
Rewolucja francuska była świadkiem narodzin partii Żyrondystów. Partia ta była odpowiednikiem współczesnej lewicy, chciała by Francja była republiką federalną. Dwudziestu dwóch Żyrondystów oskarżonych o zdradę i konspiracje przeciwko republice zostało rozstrzelanych w Conciergerie, w Paryżu. 


Co się działo potem wiedzą wszyscy, którzy choć trochę słuchali na lekcjach historii. Pod cesarstwem Napoleona miasto zaznało blokady rozwoju, działo się to głównie za sprawą nieustannej rywalizacji z Anglią. Niemniej jednak, cesarz przyczynił się do upiększenia Bordeaux – zarządził zburzenie zamku Trompette, w miejscu którego stoi po dziś dzień ogromny plac Quinconces, wybudowano także pierwszy most w Księżycowym Porcie – długo nazywany mostem Napoleona, dzisiaj jest Kamiennym mostem. Rządny większych terenów Napoleon powrócił po wygnaniu na tak zwane Sto Dni Napoleona. W tym samym czasie miasto zostało pozostawione bez większej obrony, zdane na losy generała Clausel, który zarządzał nim aż do powrotu do władzy przez Ludwika XVIII. Do 1839 roku powstały wydziały Sztuki i Nauk Ścisłych, w okolicach placu Quinconces powstały piękne aleje. Miasto rozkwitło na nowo. 


Bordeaux przez krótki okres trzech miesięcy było stolicą Francji, to tutaj wybrano i nominowano pierwszego prezydenta trzeciej republiki – Adolfa Thiersa. 


O roli Bordeaux i okolic w czasie trwania I oraz II WW napiszę już z innej okazji. ▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁
▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁A już niebawem opowiem Wam więcej i bardziej szczegółowo o historycznych miejscach Księżycowego Portu!


Facebook Instagram VSCOYou Might Also Like

0 komentarze

Dziękujmy za odwiedziny i każdy komentarz! Choć opcja anonimowego pozostawiania komentarzy jest włączona prosimy ładnie abyś jednak zostawił jakiś podpis - milej się wtedy dyskutuje!
Komentarze zawierające reklamę czy też linki bądź obrażające nas/innych komentujących będą usuwane.

Pozdrawiamy!

Polub nas na Facebooku!