Historia Bordeaux - Place des Quinconces

10:46
W spisie historycznych miejsc Bordeaux nie może zabraknąć miejsca na największy w Europie plac - plac Quinconces. Dzisiaj przybliżę Wam jego historię, a także pokażę piękno, gdyż w ciągu całego roku nie często trafia się okazja zobaczyć to miejsce w całej swojej krasie, bez zbędnych sprzętów, ludzi i samochodów.

Na początek objaśnijmy sytuację - plac Quinconces (czyt. kękąs) nie zawsze był placem Quinconces, stał się nim dopiero za czasów Napoleona, który - jak już wcześniej wspomniałam - sprawił, że miasto rozkwitło. Wcześniej królowała tu twierdza obronna: Château Trompette, która również nie należała do malutkich! Przedstawiam Wam jej plan:
Została stworzona po wojnie Stuletniej, za rządów Karola VII, kilkukrotnie uszkodzona i ponownie odnawiana, w końcu definitywnie zburzona w 1818 roku. Najwięksi projektanci i architekci zajęli się projektem placu. Działając w zgodzie z markizem de Tourny, który również prowadził w tym samym czasie prace nad wspaniałymi alejami Tourny, powstał plac otoczony alejami drzew, na wprost rzeki otwierając tym samym miasto na świat zewnętrzny.
Jak na porządne miasto portowe przystało, Bordeaux ma dwie kolumny rostralne, czyli pomniki upamiętniające zwycięstwa w bitwach morskich. Dwie kolumny stoją na placu Quinconces, ozdobione dziobami statków nieprzyjaciela. Na ich szczytach stoją dwie postaci - Handel i Nawigacja, czyli dwie postaci, które przez wieki sprawiały, że Bordeaux było jednym ze znaczących miast Francji. 

Na tym jakże potężnym placu znajdziemy również pomniki dwóch z trzech M Bordeaux - Montaigne oraz Montesquieu. Marmurowe podobizny wielkich francuskich myślicieli pojawiły się na placu Quinconces w 1858 roku. 

Główne miejsce, które co roku przyciąga tysiące turystów, to statua upamiętniająca Żyrondystów. Wysoka na czterdzieści trzy metry kolumna z ogromną statuą Wolności na szczycie jest symbolem miasta niczym Lustro Wody. Po obu jej stronach są fontanny - jedna, patrząca w stronę Teatru Wielkiego symbolizuje tryumf Republiki, druga skierowana w stronę dzielnicy Chartrons - tryumf Concodrii, z łaciny: zgody i harmonii. W stronę rzeki, portu stoi dumnie symbol Francji - kogut. 
Statua jest imponująca z którejkolwiek strony się na nią nie spojrzy. Pusty plac znajdziemy tylko kilka-kilkanaście dni w roku. W styczniu pojawia się tu cyrk Arlette Gruss, który początkuje tym samym swoje tournée po całej Francji. Dwa razy w roku pojawia się tu wesołe miasteczko oraz wielki targ antyków. Odbywają się tutaj parady, zjazdy starych samochodów, koncerty... Ten plac ciągle żyje! 


Nie wiem czy uświadomiłam Was jak ogromne jest to miejsce. Mam jeszcze jeden przykład, który moim zdaniem mówi sam za siebie. Przedstawiam archiwalne zdjęcie z koncertu Pink Floyd z 1994 roku, właśnie na tym placu. Quinconces rządzi!FacebookInstagramVSCO


You Might Also Like

0 komentarze

Dziękujmy za odwiedziny i każdy komentarz! Choć opcja anonimowego pozostawiania komentarzy jest włączona prosimy ładnie abyś jednak zostawił jakiś podpis - milej się wtedy dyskutuje!
Komentarze zawierające reklamę czy też linki bądź obrażające nas/innych komentujących będą usuwane.

Pozdrawiamy!

Polub nas na Facebooku!