Historia Bordeaux - Place de la Bourse

09:02Historyczną podróż zaczniemy od placu, który był i nadal jest jednym z głównych punktów miasta. Tutaj właśnie odbywał się handel, przy nim kotwiczyły statki bogaczy, tutaj sprzedawano niewolników, odbywały się tutaj zgromadzenia, a dzisiaj masowe imprezy. Place de la Bourse to bez wątpienia piękny symbol Bordeaux i każdy odwiedzający to miasto musi tam wstępić.
Na sam początek - kilka faktów:
Plac ten powstał w miejscu pierwszego poważniejszego uszczerbku murów obronnych postawionych jeszcze w średniowieczu i na samym początku miał być jedynie pięknym ekranem, tłem dla potężnego pomnika konnego (statue équestre) króla Ludwika XV. Plac został w pełni zaprojektowany przez królewskiego architekta Ange-Jacquesa Gabriela. 
Pochylmy się na chwilkę nad monumentalnym pomnikiem króla, który do czasu rewolucji francuskiej zdobił Bordeaux: 


Po kliknięciu w ten link znajdziecie szkic królweskiego pomnika. Warto zwrócić uwagę na jego rozmiar - zauważyliście jak maleńcy są ludzie na placu? Sama marmurowa stopa posągu była potężna, a co dopiero władca na koniu! A to jeszcze nie wszystko. 
Waszą uwagę mógł przykuć również fresk, na którym można wyłowić ludzi, konie... To zapewne artystyczna wizja jakieś bitwy. Nie mylicie się! Na piedestale były dwa freski o podobnej tematyce - jeden (ten, który można zauważyć na szkicu) przedstawia bitwę pod Fontenoy, gdzie korona francuska zwyciężyła Anglików i Holendrów; drugi to zdobycie portu Mahon, gdzie również pokonano armię angielską. 
W rogach piedestału znajdował się trofea symbolizujące cztery strony świata, zaś na samym przodzie to jest na wprost rzeki znajdował się potężny herb miasta, również wykonany w marmurze. Zarówno herb jak i trzy z czterech rogów piedestału oraz oba marmurowe freski znajdują się obecnie we wspomnianym już przeze mnie Muzeum Akwitanii. Wykonany z brązu posąg króla Ludwika XV został albo zatopiony w Garonnie, albo przetopiony na armatnie kule w czasie rewolucji. 

Plac nosił wiele imion - plac Królewski, plac Wolności, plac Cesarski... Bourse oznacza giełdę, tu odbywał się handel więc w końcu w 1848 roku to miejsce zostało ochrzczone na nowo i od tamtej pory nie zmieniło nazwy. 
Nad drzwiami i oknami pawilonów znajdują się maszkarony, które tematyką sięgają wiele domen - od starożytnego Rzymu z podobiznami Bachusa czy Neptuna, przez podobinzy kobiet-niewolników. 
Od 1868 roku plac zdobi fontanna trzech Gracji, trzech cór Zeusa, są to odpowiednio Aglaja (Promienna), Eufrozyna (Rozumna) i Taleja (Kwitnąca); wykonana przez Charlesa Gumery. Od 2009 roku przez cały październik są otulone szarfą, a woda w fontannie zmienia kolor na różowy i przypomina kobietom o regularnych badaniach w celu szybkiego wykrycia i leczenia raka piersi.

W 2006 roku, na przeciwko tego placu powstało wodne lustro (Miroir d'Eau). Jest to zdecydowanie jedno z popularniejszych miejsc w Bordeaux, a latem to istna oaza. Przez piętnaście minut woda utrzymuje swój poziom (ok. 3-4 cm), następnie w ciągu pięciu minut woda jest "wciągana" do podziemia, po czym wystrzeliwuje w postaci chłodnej mgiełki z rozstawionych po całym lustrze spryskiwaczy (jest ich ok. 900). Cykl ten powtarza się od godziny dziesiątej rano do dwudziestej drugiej. 
Dlaczego lustro wody? Najlepiej jest się przekonać w bezwietrzny dzień - stając na jego środku widzi się cały Place de la Bourse i jego odbicie w wodzie. Kiedy widzi się to za pierwszym razem jest się pod ogromnym wrażeniem. 

wikipediaObecnie na tym placu odbywa się wiele imprez. Co dwa lata z okazji Święta Wina na ścianach obu pawilonów wyświetlane są animacje opowiadające historię Bordeaux z perspektywy winnic; stąd też jest najlepszy widok na każdy pokaz fajerwerków (które są odpalane z barki). Od kilku lat jest tutaj Zombie Walk, w wielu maratonach czy konkursach na tym placu ogranizowana jest meta. Jest to wyjątkowa wizytówka Bordeaux. 


▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁A już niebawem opowiem Wam więcej i bardziej szczegółowo o historycznych miejscach Księżycowego Portu!You Might Also Like

0 komentarze

Dziękujmy za odwiedziny i każdy komentarz! Choć opcja anonimowego pozostawiania komentarzy jest włączona prosimy ładnie abyś jednak zostawił jakiś podpis - milej się wtedy dyskutuje!
Komentarze zawierające reklamę czy też linki bądź obrażające nas/innych komentujących będą usuwane.

Pozdrawiamy!

Polub nas na Facebooku!