L'amphithéâtre de Bordeaux

11:14 Bordeaux jest pełne skarbów z przeszłości, jednym z najpiękniejszych jest bez wątpienia Palais Gallien, czyli amfiteatr rzymski z początku II wielu. Niegdyś zapewne potężny, dzisiaj resztki jego murów toną między wysokimi kamienicami.

Na sam początek kilka suchych faktów: amfiteatr w czasach swojej świetności był całkiem spory, sama arena miała wymiary 70m x 40m, i mógł pomieścić nawet dwadzieścia tysięcy osób! Został wybudowany na przybycie cesarza rzymskiego Karakalli.


Według starych zapisów, w 275 roku naszej ery amfiteatr spłonął, archiwa podają iż płonął przez dwa dni, co bardzo poważnie naruszyło konstrukcję. Po tym zdarzeniu, Palais Gallien został opuszczony. 
W czasach Rewolucji spora część monumentu została zburzona, by ułatwić dostęp do miasta. Obecnie amfiteatr jest ogrodzony, wejście znajduje się przy jednej ulicy i dostęp jest ograniczony. Jeszcze kilka lat temu archeolodzy znajdowali tam przedmioty użytku codziennego, w tej chwili jest to jeden z ostatnich zabytków z tej epoki w mieście. Gdyby tylko budynki mogły opowiadać historię - ten tu miałby wiele do powiedzenia.

Schowane w cieniu drzew i kamienic ruiny aż się proszą o zwiedzenie
★ Facebook ★ Instagram ★ VSCO ★

You Might Also Like

3 komentarze

  1. Uwielbiam ruiny - mają w sobie coś magicznego. Mam wrażenie, że każde ruiny skrywają jakiś sekret i mają do opowiedzenia tysiące historii, które się tam wydarzyły na przestrzeni lat.

    OdpowiedzUsuń
  2. Szkoda, że tylko tyle zostało z tego amfiteatru. Kiedyś musiał robić niezwykłe wrażenia

    OdpowiedzUsuń
  3. Kocham takie tajemnicze miejsca. Piękne miejsce :) Pozdrawiam x

    OdpowiedzUsuń

Dziękujmy za odwiedziny i każdy komentarz! Choć opcja anonimowego pozostawiania komentarzy jest włączona prosimy ładnie abyś jednak zostawił jakiś podpis - milej się wtedy dyskutuje!
Komentarze zawierające reklamę czy też linki bądź obrażające nas/innych komentujących będą usuwane.

Pozdrawiamy!

Polub nas na Facebooku!